.


European Cosplay Academy - Lithuania 2016 [PART 1]

9. října 2016 v 18:17 | Shio Usami Akira |  reportáže

Někteří z vás už možná ví, že jsem se zúčastnila programu European Cosplay Academy, který je vlastně takovým výukovým kurzem pro cosplayeři, kteří získají znalost nejen v oblasti cosplaye, ale zároveň si procvičí i zkušenosti v oblasti angličtiny. Anglicky se totiž mluvila ve většině případů (kromě soukromých rozhovorů na pokoji apod.). V rámci programu jsme měli i zajištěný vstup na festival nowJapan, kde někteří z nás soutěžili a jiní měli zase přednášky nejrůznějších témat. Pokud vás tedy zajímá, co se během těch deseti dnů stalo a jaké zkušenosti jsem si odnesla, určitě si přečtěte následující megadlouhý článek :) Vážně .. zajděte si pro kafe a dortík, protože tohle bude dlouhý :D

>> více v celém článkuJAK JSEM SE DO PROGRAMU DOSTALA?
Informaci o tom, že pojedu do Litvy jsem se dozvěděla už v červenci. Byla jsem dost v šoku, ale zároveň neskutečně vděčná. Vůbec jsem nechápala, že z tolika šikovných cosplayerů z ČR vybrali zrovna mě :D Každopádně jsem splňovala všechny podmínky pro účast, a tak bylo rozhodnuto. Od té doby jsem měla u srdíčka takový pěkný pocit z toho, že se mi moje úsilí a peníze vražené do cosplaye nějakým způsobem začínají vracet :3 Nesnažím se zbytečně !! :) Teď jen nepolevit a kdo ví, co přijde příště :3

Každopádně. Pozvání byla jedna věc, realizace druhá. Musela jsem dost přemýšlet o tom, který cosplay s sebou vezmu. No a jelikož jsem hroznej megaloman, chtěla jsem vzít své největší eso - Dovahkiina. Problém nastal však s tím, že jsem neměla dostatečně velký kufr. Takže jsem musela shánět dost velký kufr na cosplay, ale ne zase tak velký, abych musela připlácet za nadměrné zavazadlo na letišti (je to celkem pálka). Povedlo se, před odjezdem jsem cosplay ještě opravila a díky tomu jsem stihla ještě nestíhat :DD Balila jsem zase hodinu před odjezdem T.T Já se nikdy nepoučím. Ale byl to fakt brutální TETRIS .. to vám povím :D Musím víc trénovat.

A JELO SE (A LETĚLO) ...
Den před odletem se naše Společenstvo Pohanky (vysvětlím později) sešlo u všemocného Paula z CosplayTeamu33, který nám přes noc poskytnul azyl. Zatímco si holky lehnuly na postel v pozici ala sardinky v konzervě, já si zručně vycraftila pelech z kuchyňských židlí. Pohodlné to nebylo, ale měli jsme na spánek jen tři hodiny, takže sem to nehrotila. Ano .. před odletem jsme spali 3 hodiny T.T Last check-in na let jsme totiž měli kolem šesté ráno a než jsme se vypakovali a přejeli půlku Prahy, tak to zabralo dost času. Všechno jsme stihli, zavazadla přežila cestu po rozmlácených pražských chodnících a odbavili jsme se. Na letišti bylo celkem mrtvo, ale co čekáte v šest ráno, že?


Čím víc se blížil čas letu, tím častěji jsem chytala mini infarkty a záchvaty úzkosti. BTW .. už jsem vám říkala, že se bojím výšek a nesnáším létání? A představa, že v jeden den mě čekají hned dva lety T.T Ano, museli jsme letět s přestupem v Bruselu (neptejte se mě proč Brusel, když je upe na jiné straně Evropy .. ale mám pocit, že druhou možností byl let přes Ukrajinu .. takže .. zlatej Brusel :D). Nastal čas odletu, já byla spocená až na **** (dlaních rukou ofc). Když jsem při startu sepjala ruce, všichni se mi smáli, že to hrotím T.T

V letadle se stalo něco nečekaného. Jelikož jsem spala jen ty tři hodinky (a den předtím to nebylo o moc lepší), při letu jsem usnula. Prostě wtf :D Člověk je celej nervní, že nemá pevnou půdu pod nohama a najednou vytuhne. Ale nevidím se. Pětihodinové mezipřistání v Bruselu budu komentovat pouze slovem : NUDA ! Až po dvanácti hodinách cestování (a čekání) jsme konečně vyfasovali zpátky kufry a vyšli směrem z letiště. Tam na nás čekala velice usměvavá slečna, která se nám později představila jako Christina. Řekla nám nějaké základní informace o programu, rozdala nám "lítačky" na MHD a dojela s námi k hotelu. Mezitím jsme ještě zjistili, že jsme přijeli poslední - jo a taky to, že na hotelu neteče teplá voda a podobný srandy.


Jo ... a až vám bude někdo tvrdit, že je Vilnius pěkné město, nevěřte mu. Ten člověk musí být slepý. Vypadá to tu totiž jako minutu po raném totalismu :D Jezdí tu vyřazené autobusy z ČSSR apod. Jeden by opravdu neřekl, že je to hlavní město. A co náš hotel ? To bylo místo plné swagu a hipsterství :D Ne fakt :D Od konce našeho celodenního cestování nás dělilo už jen několik schodů - a pak zasloužená sprcha a odpočinek. ALE KDEPAK ! :D Po příjezdu jsme zjistili, že je vlastně všechno jinak. Původně jsme měli být na pokojích zvlášť holky a kluci. To se ale změnilo poté, co se Irové a Poláci rozhodli, že si zaberou pokoj pro sebe. Což by vlastně samo o sobě nevadilo, protože v tom případě tu byl ještě jeden pokoj, kde jsme mohli být jen my. ALE EJHLE !! Oni v tom pokoji byli dva hosté, kteří měli odjet až za další dva dny.

A nemusím vám asi říkat, jak bylo blbé mít na pokoji někoho cizího. Nejvíc ze všeho nás znervózňovali jeho silné arabské rysy. Naše společenstvo se v tu chvíli opravdu silně naštvalo a zděsilo. Jeden hobit to nezvládl a emigroval na volnou postel k Irům a Polákům (a my jsme se mu moc nedivili). Nejhorší na tom bylo ale to, že prostě před cizím chlapem se holky ofc nebudou převlíkat a taky jsme se báli nechávat na pokoji svoje věci, protože je nám mohl jeden z nich kdykoliv vzít. Byla to taková nejistota prostě, ale můžu vám předem prozradit, že se nic hrozného nestalo a ani se nic neztratilo (nebo jsme na to zatím jen nepřišli). Mně osobně bylo těch týpků i celkem líto, protože jsme další dva dny šli na festival nowJapan, což obnášelo brzké ranní vstávání a oblékání do cosplayů. POOR STRANGERS ! >_<

Možná vás ještě pořád zajímá, kde jsem narazila na pojmenování Společenstvo Pohanky. V první řadě musím říct, že nejsme první skupiny, která se ECA účastnila. Před námi tu byly ještě dva zájezdy a oba spojovalo jediné - NENÁVIST K POHANCE. Protože Litevci ji žerou pořád. Teplou, studenou, slanou, sladkou, hnusnou a hnusnější .. T.T Naštěstí jsme byli v jiném hotelu, a tak jsme se modlili, aby tu na nás nezkoušeli podobný zdravý žblepty. Těstoviny s rajskou omáčkou a nějakým random masem nás celkem přesvědčili o tom, že by to jídlo nemuselo být zase tak hrozné. Ne, ta večeře byla fakt super.


Po večeři byla nějaká seznamovací session v takové velké místnosti s černými zdmi - trošku ve WIP stavu :D Já jí začala říkat Black room (jak příhodné a originální). České (ehm .. Moravské) společenství Pohanky bylo po celodenním cestování už myšlenkami v posteli a naše super vedoucí Renata se rozhodla, že nás tam prostě bude držet až do jedenácti a hrát s námi šílené seznamovací hry. No a když už jsme potom teda jakože chtěli jít spát, v přízemí se rozhodli, že uspořádají šíleně hlasitou diskotéku. Z obřích repráků začalo hrát cosi podobného hudbě, ale žánr nebyl blíže specifikovatelný. Skupinově jsme tomu po pár dnech začali říkat - JUST NOISE.

Začali jsme být opravdu rádi, že máme pokoj až na samotném konci chodby, který je ještě oddělený jedněma dveřma. Ale to štěstí nám dokonale vybalancovali ti dva creepy arabové na palandě.

No a tak jsme se dostali do Litvy.

SOBOTA (1. den nowJapan)

Jelikož jsem byla po včerejším cestování totálně mrtvá, byla jsem fakt ráda, že je cosplay soutěž až v neděli a tudíž jsem mohla jít první den v civilu a užít si nowJapan jako plnohodnotný návštěvník. Na místo jsme dojeli snad tím nejrezavějším autobusem v Litvě. Ten nás vysadil uprostřed louky (jako vážně). Potom jsme šli lesem, po civilizaci ani památky a pak po několika desítkách metrů - výstaviště. Všude liduprázdno. Když jsme byli úplně u areálu, všimla jsem si, že tam přece jen pár lidí je, ale neviděla jsem žádného cosplayera - teda kromě těch pár odvážlivců z naší skupinky. Dostali jsme pásky a nějaké vouchery na jídlo. Ten jsem proměnila za Tayaki se zmrzlinou :3 Nikdy předtím jsem tuto sladkou bombu neměla, ale Ruuna mi tak dlouho dělala chutě až jsem si taky vzala. A nelitovala jsem :3 Doufám, že je budou mít třeba i na našem Animefestu.


Areál nowJapan se skládá z obrovské haly s pódiem a hledištěm, za rohem je šatna a místo s občerstvením. V patře (představte si ho jako dlouhý balkón, ze kterého bylo vidět na pódium - ideální místo ke sledování soutěží), které bylo od haly oddělené pouze závěsy (takže tam šlo slyšet vše z pódia), byly různé stánky s drobnostmi a nějaké worshopy. My si tam s holkama našli koutek, kde se skládali všemožné věci z takové super skládačky (já si poskládala triceratopse) :3 Ale abych pravdu řekla, tak to bylo asi jediné, co se tam dalo dělat. Na pódiu se toho zase tolik nedělo a přednášky se buďto rušily nebo přesouvaly. A nebo když už nějaká byla, prostory byly tak nevyhovující, že to ani nešlo. Slyšitelnost přednášejícího byla tak na tři metry a to musel chudák fakt řvát :D K večeru jsme objevili ještě jeden sál ve vedlejší budově, kde se promítaly různé filmy a tak. Po filmu tam měla být přednáška od Cosbabe, na kterou jsme si chtěli zajít. Po půlhodinovém čekání jsme zašli na informace, kde nám nebyli schopní nic říct. Napřed nám řekli, že ta přednáška bude zpožděná, pak že ji bude mít spojenou s jinou s Calypsen, protože té předchozí přednášku zrušili. Jen jsme nepochopili jak budou slučovat dvě rozdílné přednášky - ale ok. Litva pls.


Prostě ... proč si ten con hraje na program, když ho pomalu vymýšlejí až na místě? :D Do příště by ten program měli jednoduše naplánovat dopředu a líp. Každopádně co bych mohla nowJapan pochválit? V celém areálu byla wifi (i když občas padala), takže jsem si mohla psát s přáteli a uploadovat fotky přímo z místa dění :) Také prostory byly opravdu hezké a moderní, škoda, že je nevyužili rozumněji.

NEDĚLE (2.den nowJapan)
Vstanu v pět hodin ráno a první co slyším, je šílený hluk (hudba) s přízemí. Jako to si fakt dělají srandu, že vyhrávají ještě v pět ráno? V koupelně to řvalo ještě víc, protože byla na začátku chodby, která se dělila od přízemí jen prosklenými dveřmi. Takže fakt super. Člověk je totálně dead a musí vstávat tak brzo a ještě musí poslouchat takovou hudbu z Marsu. T.T Šílený. Začala jsem se pomalinku oblíkat do cosplaye. V sedm jsem byla oblečená a čekala jsem na ostatní. Dobrá zpráva byla, že v sedm přestali konečně hrát (ach to ticho). Nám to ale byla už putna, protože jsme v 7:30 stejně odcházeli na výstaviště kvůli zkoušce na soutěž. Samotné výstaviště se pro návštěvníky otevíralo až v deset, takže si můžete představit, že kromě krátké zkoušky jsem se tam asi dvě hodiny pěkně nudila. Navíc se skoro všichni převlékali až na místě, protože tam byla šatna. LIKE RLY? To mi nikdo nemohl říct, že tam bude šatna? OK. Takže od nás ze společenstva pohanky jsme tam dojeli pěkně už v kostýmech a hlavně na čas. Jsme z těch našich festivalů tak hezky vychovaní :3


Po pár hodinách prostory nowJapan opět ožili - a to více jak v sobotu, protože tady je hlavním dnem neděle. Což je fakt zvláštní, protože u nás na conech bývá neděle už dost zabitá :D Takže trošku nezvyk. V areálu se taky začali objevovat cosplayeři. Pomalu jsem si začala uvědomovat, že v Litvě nejsou moc zvyklí na armor cosplaye, ale preferují tu spíš ty šité. Nutno podotknout, že až na výjimky nebyla kvalita zdejších cosplayů zase tak super. Já pořád tvrdím, že česká cosplay komunita u nás je v rámci Evropy na opravdu dobré úrovni. Během celého dne jsem potkala snad jen 4 armor cosplaye a to včetně mého :D Mám pocit, že v Litvě nejsou ani tak uznávány. Ale našlo se samozřejmě i několik lidí, kterým se můj výtvor hodně líbil, protože jsem byla zkrátka jiná než ostatní cosplayeři. Taky jsem dokonce potkala týpka, co měl lajknutou mou page už předtím než mě potkal na nowJapan. SO COOOOL :3 Jo a taky jsem rozdala celkem dost vizitek.

A jaká byla vlastně cosplay soutěž? Nebylo to špatné, jen trošku nepřehledné až matoucí. Celá soutěž byla tvořená hned z několika soutěžních kategorií, které však nešli postupně za sebou, ale napřeskáčku. Takže před mým výstupem byla na pódiu skupina, co tančila nějaký k-pop a po mně tam šla holčina, co byla v pěvecké kategorii. Na jednu stranu to bylo fakt nepřehledné, ale z té druhé to bylo zase pěkně rozličné a lidi se nenudili, protože se to všechno střídalo. Já jsem byla před vystoupením klasicky nervózní a opět jsem svou scénku nepředvedla na 100%. Na pódiu mám vždycky hrozné zatmění :D To je děs. Ale tak snad se toho časem zbavím. Doufám.


Když skončila soutěž, půlka lidí šla ven (i když festival ještě zdaleka nekončil). My jsme tam seděli až do sedmi večer a čekali na vyhlášení výsledků. Mezitím jsme snědli zase nějaké tayaki a pili bubbletea (všechno bylo ve slevě, protože to potřebovali doprodat .. muhehehe). Já to nakonec vzdala a rozhodla jsem se odejít ještě před vyhlášením. V cosplayi už mi bylo děsně vedro a všechno mě po celém dni na nohou bolelo. Abych nejela sama, doprovod mi dělala Paul od nás ze skupiny. K zastávce jsme šli s takovýma super holkama z Litvy. Hrozně moc se jim líbily naše cosplaye :3 Na zastávce bylo i pár poláků z ECA, kteří čekali na náš bus. Během toho přijel jiný a slečny "fanynky" nás ukecaly, abychom jeli tímto busem, protože nás zastávku blízko hotelu. A tak jsme překvapeným polákům zamávali z polorozpadlého busu se slovy : " We are going on an andventure ! " a odjeli jsme vstříc neznámu.


No a abych to zkrátila. Slečny z Litvy nám řekli, že máme vystoupit. Paul a jeho smysl pro orientaci nás zavedl kamsi do neznáma. Já ofc pořád unavená v cosplayi. A ztratili jsme se. Naštěstí jsme potkali domorodou skupinu lidí, kteří nás zavedli k supermarketu, který byl jen kousek od našeho hotelu. Jo a ještě si mě vyfotili s jejich synkem - protože proč ne :D A tak jsem totálně mrtvá došla na pokoj, shodila jsem cosplayi a šla se zkulturnit do koupelny.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ ! :)

V tom dalším se můžete těšit na zbytek dnů ECA. Protože tam se nebude už moc o čem rozepisovat (teda aspoň doufám) :D

SHIO
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Co na blogu chcete nejvíce?

Grafiku 29.7% (38)
Recenze (anime, filmy...) 23.4% (30)
Povídky 10.2% (13)
Soutěže 2.3% (3)
Cosplaye 24.2% (31)
Návody 10.2% (13)

Komentáře

1 hitomi hitomi | Web | 24. října 2016 v 10:28 | Reagovat

Skvělý report! Nečekala bych, že budou litevský cony probíhat v takových bojových podmínkách, člověk je tu asi opravdu dost zhýčkaný našim příjemným prostředím :) A scénku si měla povedenou!

2 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 12. ledna 2017 v 15:19 | Reagovat

Ahoj ^^ Naposledy jsem k tobě na blog chodila před rokem, než sem sama s blogem sekla a byla jsi má oblíbená blogerka a cosplayerka a je úžasný vidět, kam jsi to až dotáhla, krásný cosplay a super scénka, všechno ti moc přeju. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama